Dlaczego warto prowadzić blog – aspekty biznesowe

Odkąd ruszyła fala profesjonalizacji blogosfery, nie milkną głosy o tym, co możemy zyskać dzięki blogowaniu. Najczęściej porusza się jeden wątek – zarabianie na blogu. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto prowadzić bloga. Większość blogerów nigdy nie zarobiło na blogu nawet złotówki, mimo to wytrwale pracują nad ulepszaniem swoich treści i budowaniu społeczności. Jakie więc inne korzyści biznesowe niesie ze sobą blogowanie? Poznaj sposoby na wykorzystanie możliwości, jakie daje Ci pisanie bloga firmowego, jak i prywatnego.

Blog jako forma promocji

Tworząc wartościowe treści w mig możesz stać się osobą rozpoznawaną w swojej branży lub w społecznościach związanych z tematyką Twojego bloga. Masz szansę z dnia na dzień przestać być anonimowy i docierać do szerokiego grona osób zainteresowanych tematem. Patrząc z perspektywy działalności biznesowej jest to niewątpliwie prosty, lecz również czasochłonny sposób na budowanie swojej marki. Za pośrednictwem bloga możesz wypromować swoją firmę, produkty, czy usługi.

To czy będziesz trafiać swoimi wpisami do wielu ludzi, zależy od jakości Twoich tekstów oraz sposobów dystrybucji. Dzieląc się wartościową wiedzą łatwiej jest rozpowszechnić wpisy blogowe. Internauci coraz chętniej dzielą się ze swoimi znajomymi ciekawymi treściami, które im pomogły, bądź ich zainspirowały. Warto więc zadbać o to, by na Twoim blogu pojawiła się wtyczka umożliwiająca łatwe i szybkie udostępnienie wpisu w social mediach.

Budowanie marki osobistej

Poprzez swoją twórczość oraz działalność okołoblogową pracujesz nad marką osobistą. Publikując wpisy rozwiązujące problemy, bądź wyjaśniające zagadnienia związane z Twoją branżą, wyrabiasz sobie opinię eksperta w danej dziedzinie. Staraj się wyczerpać temat i angażuj do merytorycznej dyskusji. Niech komentarze Twoich czytelników będą wartością dodaną do popełnionego wpisu.

Pamiętaj, że gromadząc wokół siebie wierną społeczność jesteś niczym mentor. Masz wpływ na ich działania. Często Twoje słowa będą dla innych cenną radą, którą przetestują u siebie. Patrząc na to z innej perspektywy, możesz stać się influencerem, który mówi swoim czytelnikom, jaki produkt, czy usługa jest warta sprawdzenia. Nie nadużywaj jednak swojej pozycji, gdyż szybko Twój blog będzie kojarzył się ze zwykłym słupem reklamowym.

Blog jako medium społecznościowe

Napomknąłem już wcześniej o budowaniu społeczności. Brzmi to bardzo przyjemnie i w pierwszym momencie może wydawać się proste, jednak łatwo nie będzie. Własne społeczności tworzą zazwyczaj blogerzy, którzy są nie tylko doceniani za treści umieszczane w internecie, lecz przed wszystkim za swoją osobowość. Styl pisania, materiały jakimi dzielisz się w mediach społecznościowych (również na profilu prywatnym), sposób komunikacji, czy chociażby to, jak prezentuje się Twój blog, ma wielki wpływ na to, jak zostaniesz odebrany. Postaraj się, by Twój blog był miejscem, do którego chce się wracać. Twórz teksty, które za rok czy dwa, nadal będą aktualne.

Poszerzanie sieci kontaktów

Poprzez dyskusję z czytelnikami, udział w konferencjach oraz spotkaniach blogerów, Twoja sieć kontaktów będzie się poszerzać. Poznasz ludzi o różnych profesjach, pasjach i umiejętnościach. Często dzięki aktywnemu działaniu w blogosferze rodzą się przyjaźnie, współprace przy projektach czy kampaniach reklamowych. Wykorzystaj siłę networkingu i poznawaj ludzi, dzięki którym rozwiniesz własną osobę, jak i swój biznes. Niech korzyść tych działań będzie obustronna.

Bliski kontakt z klientem

Pisząc na blogu związanym z Twoją biznesową działalnością masz szansę na bezpośredni kontakt z klientem. Zastanów się, jak budować wpisy, by wzbudzić zaufanie, czy nawet wspomagać sprzedaż. Wiele firm prężnie rozwija swoje blogi, na których w przystępny sposób przedstawia, jak wycisnąć maksimum z ich produktów. Tym samym sugerują, iż są marką bliską klientowi. Firmy dzielą się efektami swoich prac, pokazują jak przebiegał cały proces i tym samym wzbudzają zainteresowanie swoją ofertą. Na tym polu dobrze sprawdzają się case study z różnych działań, czy poradniki.

Miejsce spotkań fanów, jak i przeciwników

Blog jest naszą własną strefą, w której gromadzą się nasi fani, jak i przeciwnicy. Tutaj my decydujemy, co jest warte publikacji, a co nie niesie żadnej korzyści i należy odrzucić. Blog jest naszym własnym medium społecznościowym. Nie możesz tego przewidzieć, czy z dnia na dzień Twój fanpage na Facebook’u nie zostanie zablokowany lub zasięg postów wyniesie okrągłe zero – co powoli staje się bardzo realne. Zamiast stale inwestować w reklamę, zadbaj, by to Twój blog stał się centrum, a inne profile w social mediach, jedynie pełniły rolę pomocniczych form rozpowszechniania treści. Ciekawym pomysłem na pierwszy krok w tym kierunku może być publikowanie wpisów zawsze w tych samych dniach i o tych samych porach. Działając w ten sposób, wyrobisz w czytelnikach nawyk i przyzwyczaisz ich do tego, że na blogu czeka na nich świeży materiał.

Budowa listy mailingowej

Dobrym pomysłem również jest budowa listy mailingowej. W dzisiejszych czasach mail jest coraz bardziej niedocenianą formą dotarcia do odwiedzających, jednak nadal skuteczną. Mail trafia do odbiorcy, a nie do mas, jak to bywa na Facebooku, czy Twitterze. Jest zatem nieco intymniejszą formą komunikacji oraz pomaga budować z czytelnikiem trwałą relację. Zadbaj o personalizację w trakcie komunikacji mailingowej. Aktualnie powszechne stało się stosowanie imion adresatów w treści mail’a, by nieco zbliżyć się do czytelnika. Segmentuj swoją bazę adresową, tak by rodzaj przesyłanej treści był tym, czego oczekuje odbiorca. Postaraj się, by czytanie Twojego newslettera niosło ze sobą dodatkową korzyść. Daj czytelnikowi coś więcej, niż dostaje reszta osób odwiedzających Twoją witrynę.

Pokaż ludzką twarz Twojej firmy

Prowadząc blog firmowy wzbudzasz zainteresowanie Twoimi działaniami. Wiele osób jest zaciekawionych produktem, czy usługą, a dzięki Twoim wpisom mają szansę zobaczyć go w użyciu. Zamiast suchych opisów, pokaż jak korzystać z oferowanego przez Ciebie produktu, jak przebiega jego produkcja, bądź przedstaw case study z przebiegu wykonywanej usługi. Zaprezentuj swoją firmę od wewnątrz – daj się poznać klientowi. Ważne jest pokazanie się z ludzkiej strony, a sztywną komunikację biznesową ograniczyć do minimum.

Cenny jest również feedback klientów, przesyłany w komentarzach, czy mailiowo. Nie ignoruj tych wiadomości, lecz wyciągaj wnioski na przyszłość. Dzięki nim, zbierzesz opinie o Twojej działalności i dowiesz się, jak udoskonalić swój produkt, by w pełni zadowalał klientów. Te wpisy pozwolą Ci oszczędzić swój czas i pieniądze.

Blog nie musi być głównym miejscem, do której kierujesz klientów, lecz jedynie dodatkiem do firmowej strony. Każda dodatkowa treść, zaprezentowana w przystępny sposób jest wielkim atutem. Odwiedzający mogą dokładniej zapoznać się z Twoją ofertą – czują, że nie masz nic do ukrycia. Z drugiej strony stoi wyszukiwarka Google, która docenia strony często aktualizowane oraz bogate w przydatne treści. Warto pamiętać o optymalizacji stron, by wyciągać ze swoich działań, jak najwięcej i piąć się w górę w wynikach wyszukiwania pod oczekiwanymi frazami.

Blog jako pomysł na biznes

Na samym końcu nie sposób nie wspomnieć o zarobkach osiąganych z prowadzenia bloga. Formy zarobkowe są przeróżne – od pisania artykułów sponsorowanych, poprzez programy partnerskie, na sprzedaży własnych produktów kończąc. Możliwości jest wiele, lecz nie każdy ma szansę zarabiania wielkich pieniędzy dzięki blogowaniu. Już na starcie musimy sobie zadać pytanie, czy piszemy blog w celach zarobkowych, czy może mamy inne oczekiwania. To czy zaczniesz zarabiać jest zależne od wielu czynników, takich jak chociażby tematyka, ilość odwiedzin, jak również zaangażowanie oraz Twoje relacje z czytelnikami.

Coraz częściej możemy usłyszeć o blogerach oferujących swoje produkty – książki, kursy, czy różnorodne usługi. W ostatnim czasie na fali jest bloger finansowy Michał Szafrański, który osiągnął znakomitą sprzedaż książki „Finansowy Ninja„. Wybierając self-publishing, odrzucił wiele ofert znanych wydawnictw, co było dla niego strzałem w dziesiątkę. Michał jednak poświęcił na to wiele czasu i wysiłku – przeszedł przez etapy, o których wyżej napisałem. Nie napisał książki na samym starcie, lecz najpierw zbudował własną markę i zebrał liczne grono czytelników, które z chęcią zakupiło jego książkę. Przez cały ten proces – od pisania, do sprzedaży książki – był blisko ze swoimi czytelnikami i dzielił się wszystkimi szczegółami, co dla wielu stanowiło wartościowy materiał, a dla samego autora stało się dodatkowym sposobem na promocję książki.

Jeśli Twoim celem jest zarabianie na blogu, rozpisz strategię, która pomoże Ci regularnie publikować wartościową treść i dostarczać ją odpowiednim odbiorcom. Zastanów się również, która forma zarabiania na blogu interesuję Cię najbardziej – to od tego zależy, czy najistotniejsze będą dla Ciebie wskaźniki wejść, czy może zaangażowanie czytelników.

W jaki inny sposób blogowanie może pomóc biznesowi? Które z powyższych punktów są Tobie bliskie? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu!