Różnice między WordPress.com a WordPress.org

W środowisku twórców internetowych od lat króluje WordPress i nie zapowiada się, by sytuacja ta miała ulec zmianie. Początkujący blogerzy często pytają w grupach w social mediach, na czym powinni zbudować swoją stronę i niemal ze 100%-tową zgodnością odpowiadający wymieniają ten znany system. Doszukując się szczegółów na jego temat, możemy dotrzeć do dwóch serwisów prowadzonych przez firmę Automattic – WordPress.org oraz WordPress.com. Często zdarza się, że są one ze sobą mylone i część osób nie ma pojęcia, czym się od siebie różnią. W poniższym wpisie wyjaśnię Ci, co znajdziesz pod tymi dwoma adresami oraz która z opcji będzie lepsza dla Ciebie

WordPress.com

WordPress.com to platforma blogowa, jak sama domena wskazuje, oparta o WordPressa. Działa na podobnej zasadzie co Blogger/Blogspot, czy Tumblr. Pozwala na szybkie, wygodne, a zrazem darmowe zbudowanie swojej strony www, jednak żeby nie było tak kolorowo wiąże się z tym wiele minusów. Już objaśniam, jak wygląda całość od środka!

Zalety platformy blogowej

Budowa bloga, bądź zwykłej strony w oparciu o platformę WordPress.com jest niezwykle wygodne, gdyż od założenia strony dzieli nas jedynie krótka rejestracja. Jest to opcja, którą cenią przede wszystkim użytkownicy stawiający pierwsze kroki w Internecie, gdyż nie muszą posiadać wiedzy dotyczącej hostingu, domen, czy innych technicznych spraw. Kilkoma kliknięciami tworzą swoją witrynę i od razu mogą rozpocząć publikację swoich treści w sieci.

Obsługa serwerowa

Firma rozwijająca WordPressa zajmuje się pełną obsługą serwerową. Co oznacza, iż nie musisz przejmować się awariami i zastanawiać, czy posiadasz wystarczającą ilość transferu danych, by obsłużyć wszystkich swoich odwiedzających. Serwery, na których są utrzymywane strony są w stanie sprostać sporemu natężeniu ruchu.

Aktualizacje i kopie bezpieczeństwa

Zapominasz również o jakichkolwiek aktualizacjach, czy kopiach bezpieczeństwa – technicy wykonają je za Ciebie. Dodatkowo otrzymujesz aż 3GB przestrzeni dyskowej na pliki, co w zupełności wystarczy w przypadku większości stron i blogów. Wyjątkiem są photoblogi, które mają większe zapotrzebowanie ze względu na spore rozmiary wysokiej jakości zdjęć.

Bogaty wybór motywów

Korzystając z platformy WordPress.com masz możliwość dostęp do szerokiej oferty różnego typu motywów, które niestety dostosujesz tylko na tyle, na ile pozwala ich konfiguracja z poziomu panelu. Znajdziesz tam zarówno darmowe, jak i płatne wersje szablonów. Wybierać możesz spośród ponad 200 propozycji.

Certyfikat SSL

Strony powstałe na tejże platformie automatycznie otrzymują certyfikaty SSL, które sprawiają, iż połączenie ze stroną jest szyfrowane. Nie musisz się martwić często problematyczną instalacją certyfikatu. Wszelkie działania w obrębie witryny są dodatkowo zabezpieczone. Jest to również atut w oczach Google, gdyż oficjalnie potwierdzono, iż posiadanie adresu z przedrostkiem https jest pozytywnie odbierane w trakcie ustalania rankingu stron w wynikach wyszukiwania.

Dlaczego nie warto wybierać WordPress.com?

Adres w subdomenie i dodatkowe koszty

Korzystanie z jakiejkolwiek platformy blogowej zawsze prowadzi do pewnych ograniczeń. W przypadku tego serwisu, darmowa wersja przymusza nas do korzystania z subdomeny “.wordpress.com”. Podchodząc w pełni profesjonalnie do swoich działań, tego typu adres może mocno pokrzyżować nam plany – dlaczego warto mieć własną domenę tłumaczyłem w innym wpisie i myślę, że nie muszę Cię już przekonywać. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podpiąć pod tę platformę własną domenę, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Musisz bowiem pokryć koszty samej domeny, jak i zapłacić dodatkowe 13$, by móc z tej opcji skorzystać. Tym samym przewyższasz przewidywane koszty, które musiałbyś pokryć w przypadku prowadzenia strony na własnym serwerze z podpiętą domeną.

Brak dodatkowych wtyczek

Kolejnym mocnym ograniczeniem jest brak możliwości doinstalowywania własnych wtyczek, bądź szablonów z poza dostępnego repozytorium. Tym samym możemy skorzystać tylko z tych podstawowych, które zostały narzucone przez serwis. Jest to niewątpliwie problematyczne, gdyż często tylko dzięki wtyczkom jesteśmy w stanie dostarczyć odwiedzającym funkcjonalności, których oczekujemy.

Zakaz umieszczania reklam na stronie

WordPress.com zabrania również stosowania reklam na swoim blogu, bądź stronie. Nawet publikacja artykułów sponsorowanych nie jest dozwolona. Osoby planujące zarabianie na blogu są więc zmuszone wybrać inną opcję. Jedyną możliwością zarabiania na reklamach jest korzystanie z systemu WordAds oferowanego przez właścicieli platformy. Co więcej, serwis sam dokleja do stworzonej strony własne reklamy, które często powodują, iż przygotowana witryna jest uciążliwa w odbiorze przez użytkowników. Aby pozbyć się tych reklam, właściciel strony jest zmuszony płacić niemal 30$ rocznie.

Brak dostępu do danych

O dostępie do jakichkolwiek danych poprzez FTP, bądź bazę danych MySQL możemy jedynie pomarzyć. Nie zmodyfikujemy więc plików odpowiadających za działanie, bądź wygląd strony. Dostęp do samych arkuszy CSS wykorzystywanego motywu jest dodatkowo płatny. Za tę opcję właściciele liczą sobie 30$ rocznie.

WordPress.org

Pod adresem WordPress.org możesz pobrać darmowe, a zarazem pełne oprogramowanie do zarządzania treścią. Wystarczy, że zainstalujesz je na własnym serwerze i możesz rozpocząć przygodę z prowadzeniem bloga, bądź strony firmowej. Dzięki tej opcji masz niemal nieograniczone możliwości konfiguracyjne – wszystko zależy od Twoich umiejętności, bądź dostępności wtyczek oferujących oczekiwane przez Ciebie funkcjonalności.

Zalety WordPressa

Nieograniczone możliwości konfiguracyjne

WordPress jest systemem, na którym jesteś w stanie zbudować stronę każdego typu. Od prostego bloga, czy strony wizytówkowej, przez duże serwisy, po sklepy internetowe z setkami produktów w ofercie. Tylko od Ciebie zależy, jak wykorzystasz możliwości systemu – masz pełną swobodę działania!

Tysiące dodatkowych wtyczek

Do dyspozycji masz tysiące wtyczek wprowadzających dodatkowe funkcje. Dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne wersje. Komercyjne dodatki wprowadzają często rzadziej spotykane możliwości, które mogą stać się wyróżnikiem na Twojej stronie www. Są one zazwyczaj łatwiejsze w obsłudze, gdyż niemal każdy element możesz zmodyfikować bez jakiejkolwiek wiedzy technicznej – z poziomu panelu administratora.

Darmowe i komercyjne motywy

Podobnie wygląda sprawa motywów graficznych. W publicznej bazie WordPressa znajdziesz szeroki wybór szablonów oferujących różne układy dopasowane do specyfiki strony. Komercyjne wersje zazwyczaj dają Ci możliwość zbudowania, czego tylko zapragniesz. Jeden motyw pozwoli Ci na utworzenie zarówno bloga, jak i sklepu. Jest to niezwykle wygodna, a zarazem oszczędna opcja. Ceny płatnych szablonów zazwyczaj zaczynają się od kilkunastu dolarów. Jednym z serwisów, w którym znajdziesz bazę profesjonalnych szablonów jest ThemeForest – sprawdź, jak wielki masz wybór!

Wolna ręka w dobieraniu treści

W przypadku instalacji WordPressa na własnym serwerze nikt nie decyduje za Ciebie, co masz na nim umieszczać. Nie masz więc jakichkolwiek ograniczeń dotyczących reklamy. Od Ciebie zależy, w jakim miejscu je umieścisz. System nie narzuca Ci własnych reklam, a tym samym odwiedzający nie są bombardowani nachalnymi banerami.

Wady instalacji WordPressa na własnym serwerze

Samodzielna instalacja systemu CMS

Jak pokazałem Ci we wpisie dotyczącym instalacji WordPressa, proces ten nie jest skomplikowany, jednak wymaga nieco większej wiedzy i poświęcenia czasu. Może być zatem uciążliwy dla osób nieobeznanych z technikaliami. Często jednak dostawcy serwerów pomagają swoim klientom, bądź oferują specjalne instalatory, które sprawiają, iż WordPress instalowany jest w kilka chwil.

Koszty serwera i domeny

Wybierając WordPress.org musisz przygotować się na pewne koszty. Potrzebny bowiem będzie serwer, jak i domena. Dla początkujących blogerów odpowiednią opcją będą najniższe pakiety hostingowe, których ceny zaczynają się już od kilku złotych miesięcznie. Podobnie jest z domenami – za pierwszy rok domeny .pl zapłacisz około 12 złotych, a za odnowienie na kolejne lata 45 złotych. Sam przyznasz, iż nie jest to duży wydatek, prawda?

Minimalna wiedza techniczna

W przypadku instalacji WordPressa na własnym hostingu musisz pamiętać o cyklicznym wykonywaniu kopii bezpieczeństwa oraz aktualizowaniu systemu, wtyczek, jak i szablonu. Brzmi nieciekawie? Nie zrażaj się, kopie mogą być wykonywane przy pomocy wtyczek, które wykonają całą pracę za Ciebie, zaś aktualizacje często zajmują tylko chwilę. Pamiętaj jednak, by zawsze przetestować działanie systemu po wgraniu nowych wersji oprogramowania i upewnić się, iż wszystkie funkcje działają bez zarzutu.

 

Stare przysłowie mówi – wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – w tym przypadku pasuje ono doskonale. Wybierając platformę WordPress.com możemy wykonywać tylko te działania, na które pozwolą nam właściciele serwisu. Utrzymując WordPressa na własnym serwerze mamy nieograniczone możliwości – tworzymy sklep, stronę, bloga, bądź co innego nam się przyśni, według własnych upodobań. Na koniec wspomnę, iż w każdej chwili możesz przejść z platformy blogowej na swoim hostingu, jednak wiąże się to z dodatkowymi zagwozdkami technicznymi. Rozważ, czy nie lepiej już na starcie zainstalować WordPressa u siebie i cieszyć się pełną funkcjonalnością!