Instalacja WordPressa na serwerze

Przechodząc do ofensywy w działaniach w obrębie Internetu, jednym z pierwszych pomysłów jest założenie strony www. Często przybierają one różne formy – strony wizytówki, blogi, czy obszerne witryny przedstawiające daną osobę lub ofertę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stronę ofertową połączyć z blogiem firmowym – jest to nawet mocno zalecane. Zastanawiasz się jednak, w jaki sposób uporać się z techniczną częścią przedsięwzięcia, by w szybki i bezbolesny sposób przygotować stronę internetową. Jednym z rozwiązań jest instalacja WordPressa, przez którą przeprowadzę Cię krok po kroku!

WordPress to darmowy system zarządzania treścią, na którym oparte jest wiele milionów stron na całym świecie. Swoją popularność zawdzięcza prostocie, użyteczności oraz dostępności w wielu językach. Z łatwością poradzisz sobie z jego obsługą – nawet instalacja WordPressa nie będzie dla Ciebie niczym skomplikowanym. Nie zniechęcaj się na starcie technikaliami, o których za chwilę wspomnę – poprowadzę Cię za rękę. Zatem ruszajmy! 🙂

Co będzie potrzebne do instalacji WordPressa na serwerze?

Paczka instalacyjna WordPressa

Zacznijmy od najprostszej rzeczy – pobrania plików potrzebnych od instalacji WordPressa. Jako, iż jest to darmowy CMS (Content Management System), pobierzesz go z oficjalnej strony projektu. W sekcji Pobieranie, w prawej części ekranu znajdziesz przycisk – Pobierz WordPressa z numerem jego najnowszej wersji. Po pobraniu należy rozpakować archiwum na swoim komputerze. Zrobisz to przy pomocy wbudowanego narzędzia Windows, bądź takich programów jak WinRAR, czy 7-zip.

Pobieranie paczki instalacyjnej WordPressKonto FTP

Przed rozpoczęciem instalacji WordPressa musisz zadbać o dostęp do swojego serwera poprzez FTP. Jest to specjalny protokół umożliwiający przesłanie plików instalacyjnych na serwer. Połączysz się z nim przy pomocy klienta FTP, czyli programu takiego jak np. FileZilla. Konto FTP możesz utworzyć w panelu hostingu. Hostingodawcy najczęściej automatycznie tworzą jedno konto przy zamawianiu hostingu, jednak jeśli nie posiadasz odpowiednich danych, możesz to zrobić sam. Odpowiednią sekcję z łatwością znajdziesz w każdym znanym systemie do obsługi serwera – zarówno cPanelu, DirectAdminie, czy ISPConfig.

W trakcie tworzenia konta, musisz wprowadzić nazwę użytkownika, hasło oraz wybrać folder, do którego chcesz uzyskać dostęp. Zadbaj, by hasło było skomplikowane i nie dało się go łatwo odgadnąć. Wybierając folder, zazwyczaj wystarczy pozostawić domyślnie wybraną opcję. Jeśli jednak chcesz ręcznie doprecyzować katalog, upewnij się, że wybrałeś odpowiednią ścieżkę i po wgraniu plików na serwer będziesz miał dostęp do nich z poziomu przeglądarki. Zobacz przykładową konfigurację konta FTP w moim panelu.

Tworzenie konta FTP na serwerze www
Dane do utworzonego konta wprowadź w swoim kliencie FTP i przetestuj, czy poprawnie połączyłeś się z sewerem. Następnie prześlij rozpakowane pliki na serwer. Pamiętaj, że pliki należy przesłać do folderu, do którego będziesz miał dostęp poprzez przeglądarkę. Zazwyczaj są to foldery o nazwach public_html, www lub web. Jeśli chcesz zainstalować WordPressa w podkatalogu, utwórz go i nadaj mu wybraną przez siebie nazwę.

Klient FTP - Folder public_htmlBaza danych MySQL

Ostatnim z elementów, który jest Ci potrzebny do instalacji WordPressa jest baza danych MySQL. To w niej przechowywane będą wszystkie posty, komentarze, czy ustawienia systemowe. Podobnie, jak konto FTP, utworzyć ją możesz w panelu swojego serwera. Jej założenie nie powinno sprawić Ci trudności. Wystarczy, że wybierzesz jej nazwę oraz utworzysz konto użytkownika, który będzie miał do niej dostęp. Pamiętaj, że do nazwy automatycznie dodawany jest prefiks, co możesz zauważyć na poniższym screenie. Dane do bazy MySQL zachowaj, gdyż będą potrzebne w procesie instalacji.

Tworzenie bazy danych MySQL pod WordPressJak zainstalować WordPressa?

Po przygotowaniu wszystkich elementów, przechodzimy do właściwej instalacji WordPressa. Aby uruchomić instalator, wpisz w pasku przeglądarki adres Twojej domeny.

Powinien załadować Ci się ekran powitalny z informacjami o wymaganych danych w trakcie instalowania systemu. No to zaczynajmy!

Instalacja WordPressa - Ekran powitalny

Na tym etapie będą Ci potrzebne dane do bazy MySQL, którą przed chwilą utworzyłeś. Uzupełnienie pół dotyczących nazwy bazy danych, nazwy użytkownika oraz hasła nie powinny Ci sprawić kłopotu. Pamiętaj, iż w przypadku nazw, automatycznie został dopisany prefiks – nie zapomnij go wprowadzić.

Oprócz tych danych, wymagane jest podanie adresu serwera oraz prefiksu tabel. Adres serwera bazodanowego w większości hostingów pozostaje domyślny, czyli localhost. Jeśli jednak nie uda Ci się połączyć z bazą, sprawdź, czy Twój dostawca serwera nie podał Ci innego adresu i spróbuj ponownie. Informacje te najszybciej znajdziesz w panelu hostingu, dokumentacji, bądź mailu otrzymanym po zamówieniu serwera.

Prefiks tabel domyślnie ustawiany jest jako wp_. Jego zmianę zaleca się w przypadku instalacji kilku WordPressów na jednej bazie danych. Jeśli przeznaczasz tę bazę MySQL tylko na jedną kopię WordPressa, możesz pozostawić wersję proponowaną przez system. Po uzupełnieniu wszystkich danych, klikamy w przycisk „Wyślij” i przechodzimy do kolejnego kroku.

Jak zainstalować WordPressa - Dane do bazy MySQLJeśli wprowadziłeś wszystkie dane poprawnie, WordPress zdoła połączyć się z bazą i otrzymasz poniższy komunikat. Po zapoznaniu się z nim, możesz śmiało uruchomić instalację!

Instalacja WordPress - połączenie z bazą danych MySQL

Na tym etapie instalator WordPressa poprosi Cię o uzupełnienie danych dotyczących strony i konta administratora. Tytuł witryny możesz później zmienić w panelu, więc nie musisz poświęcać czasu na wymyślenie chwytliwego tekstu. W przypadku nazwy użytkownika sytuacja jest nieco inna – w panelu jej nie zmienisz, możesz to zrobić tylko z poziomu edycji bazy danych, bądź instalując odpowiednią wtyczkę. W polu dotyczącym hasła, możesz wybrać losowo przydzielony przez system ciąg znaków, bądź wprowadzić własne hasło. Po instalacji, na podany adres email otrzymasz informację o poprawnym przebiegu całego procesu instalacyjnego.

Ostatnią z opcji jest dostępność dla robotów wyszukiwarek. Jeśli chcesz, by na czas konfiguracji, strona nie pojawiała się w indeksie wyszukiwarek, warto ją zaznaczyć. Pamiętaj jednak, by po przygotowaniu końcowej wersji witryny, zmienić to ustawienie (tę opcję znajdziesz w panelu w sekcji Ustawienia → Czytanie).

Instalowanie WordPressa - Dane użytkownika i strony wwwJeśli WordPress nie napotka żadnych przeszkód, otrzymasz informację sukcesie. Od tego momentu, możesz zalogować się do panelu administratora przy pomocy wcześniej wprowadzonych danych i rozpocząć konfigurację strony internetowej!

Instalacja WordPress na serwerze - Etap końcowy Prawda, że nie było to takie trudne? 🙂

Który krok sprawił Ci największy kłopot? Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego, jak zainstalować WordPressa, pisz śmiało!