Dlaczego warto prowadzić blog – aspekty rozwojowe

Wydaje się, że era pamiętników w formie bloga minęła bezpowrotnie i nastała faza profesjonalizacji blogosfery. Pewnie Ty również myślisz o blogowaniu, a może nawet już prowadzisz bloga. Często jednak pojawia nam się w głowach pytanie – co zyskam zakładając blog? Czy warto blogować? W tym wpisie przedstawię Ci moje przemyślenia dotyczące własnego rozwoju w oparciu o blogowanie.

Rozwijanie swoich pasji i umiejętności na blogu

Nie da się zaprzeczyć, iż najchętniej czytane blogi to te, których autor pasjonuje się jego tematyką. Gołym okiem widzimy, że pisanie sprawia mu przyjemność i robi to z łatwością, której mu zazdrościmy. Blogowanie zachęca, by wejść jeszcze głębiej w dany temat.

Chcąc serwować, jak najlepsze treści, szukasz i uczysz się nowych rzeczy. Jest to niewątpliwie strategia win-win. Jesteś na bieżąco z aktualnościami z danego tematu, przyswajasz nową wiedzę, a następnie przekazujesz ją dalej, wraz ze swoimi przemyśleniami. W komentarzach czytelnicy dostarczają Ci swoje spojrzenie na przedstawione przez Ciebie zagadnienie, często uzupełniając wpis o informacje, o których nie miałeś pojęcia.

Blogując sprawdzasz siebie w nowej roli

W całym procesie blogowania często dochodzi do odkrycia nowych ciekawych informacji, kierunków rozwoju, czy nawet pasji, o której wcześniej nie miałeś pojęcia. To za sprawą tego, iż z dnia na dzień stajesz się człowiekiem-orkiestrą. Jesteś copywriterem, webmasterem, grafikiem, marketerem w jednym. Tak, dobrze słyszysz! Pisanie bloga nie kończy się na wrzuceniu wpisu – to dopiero początek.

Samo pisanie dla pisania niczego nie wniesie do Twojego życia. To czytelnicy napędzają do dalszej pracy. Rosnąca liczba czytelników, komentarzy, czy nowe osoby, które zalajkowały Twój fanpage, dają większego kopa niż poranna kawa.

Jednak, aby zdobyć czytelników musisz do nich w jakiś sposób dotrzeć – z jakiegoś źródła muszą dowiedzieć się o Twoim istnieniu. W trakcie pierwszych odwiedzin musisz znaleźć sposób, by zwrócić ich uwagę i utkwić w pamięci. Efektem będą regularne odwiedziny.

Blogowanie to żmudny i czasochłonny proces, którego elementy rzadko są widoczne z zewnątrz. Jednakże dzięki prowadzonym działaniom zdobywasz nowe umiejętności, które niejednokrotnie przydadzą się w przyszłości. Kto wie, może działania w social mediach, bądź pozycjonowanie zainteresuje Cię na tyle, że postanowisz profesjonalnie się tym zająć? Działając na wielu obszarach równocześnie jeszcze lepiej poznasz własną osobę, swoje możliwości i ograniczenia.

Prowadząc blog poznajesz osoby o podobnych zainteresowaniach

Poznawanie osób, które interesują się tym samym, co Ty jest niewątpliwie jedną z najprzyjemniejszych spraw w trakcie blogowania. Każdy ceni osoby, z którymi może godzinami dyskutować o wspólnych zainteresowaniach. Budując wokół siebie społeczność powiązaną z danym tematem, masz szanse wyrobić sobie opinię eksperta. Jest to możliwe dzięki merytorycznym wpisom rozwiązującym problemy Twoich czytelników.

Często to właśnie czytelnicy są źródłem nowych pomysłów na teksty. Czytaj uważnie maile, które do Ciebie kierują oraz komentarze na blogu, czy w mediach społecznościowych, by móc spełnić ich oczekiwania. Bądź blisko nich, a dowiesz się czego potrzebują w danym momencie.

Siła networkingu

Networking często również niesie ze sobą biznesowe korzyści z blogowania. Rozwiązując daną zagwozdkę, stajesz się w oczach czytelnika kimś, kto może mu pomóc również w sprawach zawodowych. Dochodzi do tego, iż bloger otrzymuje propozycję współpracy przy projektach związanych z tematami poruszanymi na blogu. Publikując własne treści w Internecie przestajesz być anonimowy, a ludzie doceniając Twoją pracę, myślą o Tobie również pod kątem wspólnych działań.

Intensywniejsze życie

Pewnie zdajesz już sobie sprawę ile wysiłku i czasu trzeba poświęcić, by prowadzić blog na wysokim poziomie. Chcąc dopieścić wszystkie elementy, potrzebne jest wielkie samozaparcie i chęć dążenia do określonych rezultatów. Doba ciągle ma 24 godziny, a obowiązków przybywa, dlatego też nie obejdzie się bez wprowadzenia zmian w swoim życiu.

Wielką wartość w tym aspekcie ma umiejętne planowanie swoich działań. Musisz umieć skupić się tylko na sprawach najistotniejszych, które przyniosą największy efekt i wykonywać je tak, by nie zajmowały Ci zbyt wiele czasu. Blogowanie nie powinno być dla Ciebie obciążające. Znajdź sposób, by praca włożona w prowadzenie bloga kojarzyła Ci się z przyjemnością, a nie niechętnie wykonywanymi czynnościami.

Regularność i dzielenie się wartościową wiedzą

Czytelnicy cenią sobie regularność wpisów, dlatego istotna jest systematyczność działań. Twój blog, jak również profile w mediach społecznościowych nie mogą wyglądać na opuszczone. Dokarmiając swoich odwiedzających wzbudzasz w nich zaufanie i dajesz znak, że warto śledzić to co robisz.

Chcąc dostarczać wartościowe treści zacznij szerzej patrzeć na tematykę bloga. Poświęć swój czas na głębszą analizę danego tematu, by w jak najlepszy sposób przekazać informacje. Może również rozejrzysz się za istniejącymi grupami, konferencjami czy szkoleniami z interesującej Cię dziedziny. To wszystko prowadzi do poświęcania sporej części Twojego wolnego czasu na rzecz rozwoju bloga. Spraw, by ten czas wpływał nie tylko na rozwój Twojej witryny, ale przede wszystkim rozwijał Ciebie!

Blog Twoją wizytówką

Boom i poszło w świat! Dokładnie tak to wygląda. Każdy Twój wpis, komentarz czy zdjęcie, wpływa teraz na postrzeganie Twojej osoby przez innych. Jesteś gotowy na to? Od teraz Ty, jak i Twoje umiejętności będą stale poddawane ocenie. Przygotuj się zarówno na hejt, jak i pochwały. Zastanów się, jak będziesz reagował na komentarze dotyczące Twoich działań. Od Twoich odpowiedzi na zaczepki i pochlebstwa zależy, w jaki sposób będziesz postrzegany.

Uwagę swoją osobą zwracasz nie tylko na blogu, lecz również na forach, w social mediach i innych kanałach, przez które masz zamiar się promować. Staraj się nie robić tego nachalnie, gdyż łatwo możesz dorobić sobie łatkę spamera, a tym samym Twoje wpisy będą omijane z daleka. Bądź cierpliwy, efekty reklamy nie przychodzą z dnia na dzień. Na pewno nie pomoże w tym 10-krotne wrzucenie tego samego postu na grupie facebookowej. Obudź swoją kreatywność i docieraj do swoich potencjalnych czytelników na swój sposób, nie powielając błędów innych osób.

To jak będziesz działał w obszarze Internetu wpłynie na Twoje działania offline. Tak, dobrze słyszysz! Blog, jak i Twoje profile w mediach społecznościowych są niczym CV. Tylko od Ciebie zależy, jak ono będzie wyglądało.

Blog jako dziennik zmian, doświadczeń i baza wiedzy

W zależności od tematyki, Twój blog może przybierać różne formy. Dobrze znane są pamiętniki, dzienniki zmian i doświadczeń życiowych, a nawet bazy wiedzy. Możesz uczynić blog miejscem, do którego sam będziesz wracał, po to by przypomnieć sobie o niektórych dawnych sprawach, przeanalizować swoje poczynania, a nawet zmotywować do dalszej pracy.

Dla wielu samo pisanie niesie ze sobą wielką radość, zaś odzew ze strony czytelników potęguje te emocje. Pamiętaj, iż pisząc trafiasz do ludzi i wpływasz również na ich życie. Inspirujesz, dajesz wskazówki, mówisz, jak działasz oraz jak oni powinni to robić. Bądź niczym brat, który zawsze chętnie posłuży dobrą radę, a w odpowiednich momentach mocno potrząśnie. To wymagające zadanie, które przyniesie Ci wiele wyzwań, porażek i sukcesów. Zastanów się, w jaki sposób chcesz podejść do tego zadania – chętnie Ci w tym pomogę 🙂

Co Twoim zdaniem daje blogowanie? Jak w rozwoju osobistym pomaga prowadzanie bloga? Podziel się w komentarzu Twoją opinią!